Защо у нас с писане - и с... мислене? - не може да се живее? - Gobral

Защо у нас с писане - и с... мислене? - не може да се живее? -
0
3413

ПРОФЕСИЯ „ПИСАТЕЛ ПО БЪЛГАРСКИ“

ИЛИ ЗАЩО У НАС Е ПО-ПРИЕМЛИВО ДА ПЕЧЕЛИШ ОТ ПРОСТИТУЦИЯ И НАРКОТИЦИ, НО НЕ И ОТ ПИСАНЕ

Виолета Стайкова
С какво се занимава Стивън Кинг? Този въпрос е насочен към всички български издателства, които според данните из интернет са около 1300. И да, въпросът е напълно сериозен. Та… какво работи Стивън Кинг?
За разлика от българските издатели, едва ли има други хора по света, които да не знаят, че той е писател. Професионален писател, ако трябва да сме по-точни. За разлика от българските издатели, едва ли има други хора по света, които да не знаят, че работата на професионалния писател е да пише… и срещу това да получава пари.
Това му е професията. Да си професионален писател не е по-различно от това да си професионален спортист. Професионалното писане, също както професионалното спортуване, изисква сериозна, всекидневна, къртовска работа. Нужни са години тренировки и стотици скъсани страници, за да се напише наистина добра история, която да заслужи вниманието на издателите.
Самият г-н Кинг е бил отхвърлян от издателите над 30 пъти и признава, че е бил на косъм да се откаже от писането. Но така е навсякъде по света и това е част от играта – да пробиеш в литературата е по-трудно, отколкото да си отвориш фабрика за пластмасови сламки. През мизерията, съмнението, отхвърлянето и упоритата вяра в собствените възможности са минали и Стивън Кинг, и Дж. К. Роулинг, и Джек Лондон – списъкът е безкраен. Но веднъж пробиеш ли… Но веднъж пробиеш ли, получаваш потупване по рамото и инструкции как да продаваш и рекламираш книгата си сам?!? Така поне е в България. Защото там, където по правилата на световната литература, мъките свършват, в България тепърва започват. (Прочети ЦЯЛАТА СТАТИЯ)
Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА: вечното в класическата и модерната философия, изд. ИЗТОК-ЗАПАД, февр. 2009 г., 520 стр. Книгата ИЗВОРИТЕ НА ЖИВОТА, външно погледнато, е систематичен курс по философия, в който обаче твърде експресивно се тълкуват и вечните въпроси, вълнуващи човешките същества на тази земя. Подобна форма, именно курс лекции по философия, осигурява на автора така потребната живост, непосредственост и свобода в общуването със съзнанието на читателя. През цялото време той се стреми да бъде близо и да не изневерява на ония неизбежни сърдечни трепети, благодарение на които човекът става човек – и личност, разбира се. Опитва се да приобщава съзнанието на читателя към така вълнуващата мисловност на непреходното, която именно е истинското богатство на човека.

Комментарии