Обичат ли се приятелите? - Gobral

Обичат ли се приятелите? -

Платон определя приятелството между мъже като любов, при това чисто духовна, без примесването на нищо телесно или сиксуално. (Тя била значително по-висша от любовта между мъже и жени, щото последната неизбежно включвала телесно-сексуалния момент.) Допустимо ли е приятелите да се обичат, да изпитват чувство на обич един към друг - или такова разбиране ви се вижда прекалено "джендърско"? Ако сте принципни противници на "платоничната любов" между мъже, то тогава как според вас следва да се нарече обичайното чувство, възникващо между мъже, които се възприемат като истински приятели?






Освен това смятам, че нашият "Картаген" - масовото българско безразличие спрямо истината и свободата! - е крайно време да бъде разрушен...

Търсете по книжарниците забележителната книга на философа Ангел Грънчаров Преследване на времето: Изкуството на свободата, . изд. A & G, 2003 г., разм. 21,5 / 14,5 см, мека подвързия, ISBN 954-8945-88-6, 280 стр, 8.00 лв... Книгата говори за "нещо", което е близко на всеки един от нас: времето. Тя се опитва да ни насочи към чисто човешкото в него, към неговата ценност за човека. Това, че времето не ни е чуждо и ни изглежда "добре познато", съвсем не означава, че го разбираме. Нашето предварително познание за времето не навлиза в неговите дълбини, а само докосва повърхността, най-бледата му външност. Съзнанието за време го приема за факт, с който трябва да се "съобразяваме", но не отива по-нататък и не се задълбочава в неговата тайна. Когато обаче ни запитат А що е време? почти нищо не можем да кажем: мълчанието е нашият отговор. Тази необичайна и изненадващо понятна философска книга "поглежда" в скритото "зад" мълчанието ни - за времето, живота, свободата.

Комментарии